UWAGA! KONKURS DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI!
Zainspirowana facebookową inicjatywą mojej znajomej – Zuzanny Olszewskiej, ogłaszam nasz szkolny konkurs na LEPIEJE, czyli dwuwersowe, żartobliwe wierszyki na oswajanie rzeczywistości.
Co to takiego? Lepieje to jedna z wielu ironicznych, lekkich form, którą wprowadziła do literatury Wisława Szymborska. Poetka wprost zarażała poczuciem humoru, potrafiła żartować właściwie ze wszystkiego. Oswajała rzeczywistość, świat, ale też i poezję. I my też możemy oswoić dzisiejszą epidemiczną rzeczywistość (także szkolną ze zdalnym nauczaniem), zachęcać do zostania w domu, dbania o higienę, przestrzegania kwarantanny itd…
Jak wygląda „lepiej”?
- ma dwa wersy,
- pierwszy zaczyna się od słowa „Lepiej” lub formy przymiotnikowej tego wyrazu –„lepszy”, „lepsza”, opisujemy w nim czyn, działanie, wydarzenie, które koniecznie jest straszne, dramatyczne – będzie pełnić funkcję tzw. mniejszego zła,
- drugi wers zaczyna się słowem „niż” lub „niźli”, opisuje coś pozornie nieszkodliwego, co w porównaniu z pierwszym wersem i tak okazuje się gorsze, straszniejsze,
- najlepiej, gdy obie linijki lepieja zawierają po 8 sylab,
- oba wersy się rymują.
Jest to forma prosta i możliwa do stworzenia dla każdego. Potrzebna instrukcja (powyżej), 5 minut i …chęci. Przydatny może okazać się internetowy słownik rymów.
Do konkursu zapraszam Was - Drodzy Uczniowie, Was – Szanowni Rodzice, Was – Kochani Nauczyciele!
Oto kilka próbek samej Mistrzyni – Wisławy Szymborskiej, oraz już aktualnych, dotyczących koronawirusa, epidemii i całego tego czarnego świata wokół nas:
Lepiej złamać obie nogi,
niż miejscowe zjeść pierogi.
Lepiej mieć życiorys brzydki,
niż tutejsze jadać frytki.
Lepiej w samotności w domu,
niż w Zakaźnym zaznać sromu.
Lepiej „Pana Tadeusza” czytać,
niż wirusa w piersi schwytać.
Uwaga! Są przewidziane wielkie nagrody:
- w kategorii „uczniowie” – jeden dzień na stanowisku dyrektora szkoły po zarazie,
- w kategorii „rodzice i nauczyciele” – „rąsia, goździk” J.
Lepieje wysyłajcie Państwo na skrzynkę pocztową:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
podając pod tekstem (tekstami) swoje imię i nazwisko, uczeń podaje też klasę.
Ewa Wronkowska (autorka dwóch ostatnich przykładów)