RAZEM OSIĄGNIEMY WIĘCEJ
ROZWIJAMY TALENTY
WPROWADZAMY W ŚWIAT WARTOŚCI
WYCHOWUJEMY PRZEZ SPORT
Arrow
Arrow
Slider

Aktualności

środa, maj 05, 2021

Drodzy Uczniowie,
niebawem podejmiecie jedną z najważniejszych decyzji w Waszym życiu – wybierzecie szkołę ponadpodstawową, w której będziecie rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiadomości pozwalające spełnić Wasze zawodowe marzenia.

Aby ułatwić Wam wybór, przedstawiam ofertę liceów, techników i szkół branżowych oraz terminy rekrutacji. Szczegółowe informacje znajdziecie w Teamsach (Wpisy, Pliki), gdzie od kilku miesięcy zamieszczam ofertę edukacyjną naszego miasta.

Pamiętajcie, nabór do szkół

...

UWAGA! KONKURS DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI!

Zainspirowana facebookową inicjatywą mojej znajomej – Zuzanny Olszewskiej, ogłaszam  nasz szkolny konkurs na LEPIEJE, czyli dwuwersowe,  żartobliwe wierszyki na oswajanie rzeczywistości.

Co to takiego? Lepieje to jedna z wielu ironicznych, lekkich form, którą wprowadziła do literatury Wisława Szymborska. Poetka wprost zarażała poczuciem humoru, potrafiła żartować właściwie ze wszystkiego. Oswajała rzeczywistość, świat, ale też i poezję. I my też możemy oswoić dzisiejszą epidemiczną rzeczywistość (także szkolną ze zdalnym nauczaniem), zachęcać do zostania w domu, dbania o higienę, przestrzegania kwarantanny itd…

Jak wygląda „lepiej”?

  • ma dwa wersy,
  • pierwszy zaczyna się od słowa „Lepiej” lub formy przymiotnikowej tego wyrazu –„lepszy”, „lepsza”, opisujemy w nim czyn, działanie, wydarzenie, które koniecznie jest straszne, dramatyczne – będzie pełnić funkcję tzw. mniejszego zła,
  • drugi wers zaczyna się słowem „niż” lub „niźli”, opisuje coś pozornie nieszkodliwego, co w porównaniu z pierwszym wersem i tak okazuje się gorsze, straszniejsze,
  • najlepiej, gdy obie linijki lepieja zawierają po 8 sylab,
  • oba wersy się rymują.

Jest to forma prosta i możliwa do stworzenia dla każdego. Potrzebna instrukcja (powyżej), 5 minut i …chęci. Przydatny może okazać się internetowy słownik rymów.

Do konkursu zapraszam Was - Drodzy Uczniowie, Was – Szanowni Rodzice, Was – Kochani Nauczyciele!

Oto kilka próbek samej Mistrzyni – Wisławy Szymborskiej, oraz już aktualnych, dotyczących koronawirusa, epidemii i całego tego czarnego świata wokół nas:

 

Lepiej złamać obie nogi,

niż miejscowe zjeść pierogi.

 

Lepiej mieć życiorys brzydki,

niż tutejsze jadać frytki.

 

Lepiej w samotności w domu,

niż w Zakaźnym zaznać sromu.

 

Lepiej „Pana Tadeusza” czytać,

niż wirusa w piersi schwytać.

 

Uwaga! Są przewidziane wielkie nagrody:

  1. w kategorii „uczniowie” – jeden dzień na stanowisku dyrektora szkoły po zarazie,
  2. w kategorii „rodzice i nauczyciele” – „rąsia, goździk” J.

 

Lepieje wysyłajcie Państwo na skrzynkę pocztową:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

podając pod tekstem (tekstami) swoje imię i nazwisko, uczeń podaje też klasę.

 

Ewa Wronkowska (autorka dwóch ostatnich przykładów)

 

Uczestniczymy w projektach

szkola24 szkola24

szkola24 szkola24

szkola24 szkola24

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok