RAZEM OSIĄGNIEMY WIĘCEJ

8:00 – 13:30

9:40 – 12:40

9:30 – 12:30

Pedagog szkolny mgr Elżbieta Rosowska – Bartnicka: odpowiedzialna za klasy 4, 5a, b ,d, 8 a, b, c, III gimnazjum

kontakt: 56 6552851, e-dziennik

Pedagog szkolny mgr Alina Kordowska: odpowiedzialna za klasy: 1, 2, 3, 5 c, e, f, 6, 7, 8 d, e;

kontakt:  504 191 414, e-dziennik

ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE (TERAPEUTA)
Prowadzący: mgr Olga Tymińska

Zajęcia prowadzi mgr Olga Tymińska-specjalista terapii pedagogicznej, Lider Programu edukacyjno-terapeutycznego „Ortograffiti”

Zajęcia prowadzi się w formie indywidualnej lub grupowej od 2 do 5 uczniów, przeznaczone są dla tych, którzy posiadają specyficzne trudności w uczeniu się, szczególnie w czytaniu i pisaniu.

Celem terapii jest stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci na miarę ich możliwości poprzez stymulowanie i usprawnianie funkcji psychomotorycznych, wyrównywanie braków w wiadomościach, umiejętnościach oraz przygotowanie do aktywnego uczenia się poprzez poznanie technik uczenia się, ćwiczenia pamięci, doskonalenie grafomotoryki i ćwiczenia relaksacyjne. Podczas zajęć uczniowie wykorzystują różnorodne metody terapii min. kinezjologia edukacyjna, bajko terapia, muzykoterapia, arteterapia oraz metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne.

W pracy terapeutycznej ważną rolę odgrywa współpraca z rodzicami min. udział rodziców w zajęciach, kontynuowanie zajęć w domu, rozmowy i konsultacje z terapeutą.

Z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych korzystają głównie uczniowie posiadający Opinie Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej ze wskazaniem udziału w specjalistycznych zajęciach.

PEDAGOG
Prowadząca: mgr Alina Kordowska

Podstawowym celem pracy pedagoga szkolnego jest organizowanie pomocy i opieki pedagogiczno – psychologicznej dla uczniów, podejmowanie różnorodnych działań w szkole i środowisku w celu wspomagania ich rozwoju osobistego oraz efektywności uczenia się. Działania te opierają się na współpracy z nauczycielami, rodzicami, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracającymi uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji o Prawach Dziecka.

Główną rolą pedagoga jest przede wszystkim analiza sytuacji wychowawczej w szkole i poszukiwanie wraz z nauczycielami środków zaradczych w przypadku wystąpienia trudności rozwojowych ucznia, dydaktyczno – wychowawczych, a także rodzinnych.

Zadania pedagoga są różnorodne, często trudne. Kiedy zamyka drzwi gabinetu i siada na wprost ucznia lub rodzica, przejmuje na siebie część jego problemów i negatywnych emocji. Pedagog próbuje pomóc w konfliktach na różnych płaszczyznach: wspiera, próbuje zrozumieć niewłaściwe postawy, szuka przyczyn i wskazuje możliwości rozwiązań. Jest czułym na krzywdę innych i nie pozwala na przemoc. Podejmuje w swojej pracy różnorodne decyzje i działania, które nie zawsze przynoszą zamierzone efekty.

Pedagog dba o wszechstronny rozwój ucznia poprzez organizację i realizację wszelkiego rodzaju zajęć o charakterze integracyjno – profilaktyczno – terapeutycznym. Jest koordynatorem działalności profilaktycznej na terenie szkoły oraz inicjatorem i autorem programów związanych ze sferą opiekuńczo – wychowawczą. Prowadzi konsultacje dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, pełniąc rolę osoby wspierającej w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych.

Przy rozwiązywaniu trudności i problemów, pedagog szkolny korzysta z pomocy rodziców i innych instytucji: MOPR, Policji, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego, kuratorów sądowych, Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej, wszelkich fundacji i organizacji pozarządowych wspierających funkcjonowanie szkoły w jej działalności opiekuńczo–wychowawczej.

Pedagog jest zawsze sojusznikiem ucznia nawet, jeżeli uczniowi wydaje się inaczej. Przewiduje pewne sytuacje a często trudne decyzje, jakie podejmuje w końcowym efekcie są korzystne dla ucznia (szczególnie w aspekcie dalszej kariery szkolnej, a nawet życiowej).

LOGOPEDA

Prowadząca: Justyna Pacura-Syrocka
Miejsce: gabinet logopedyczny

Działania logopedy obejmują:
-przeprowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu rozwoju mowy uczniów;
-diagnozę logopedyczną i opracowanie programu terapii;
-prowadzenie indywidualnej i grupowej terapii dzieci, u których stwierdzono nieprawidłowości w rozwoju mowy;

Terapia zaburzeń artykulacyjnych (wad wymowy) ma na celu usunięcie wadliwych realizacji głosek, wytworzenie na ich miejsce nowych, prawidłowych oraz utrwalenie ich w mowie kontrolowanej i spontanicznej.

Program terapii zawiera:
*ćwiczenia aparatu artykulacyjnego: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy;
*ćwiczenia oddechowe;
*ćwiczenia prawidłowego połykania;
*ćwiczenia emisji głosu;
*ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną (ćwiczenia stymulujące rozwój słuchu fonematycznego, logorytmika, ćwiczenia stymulujące ogólny rozwój dziecka- rozwijanie słownictwa biernego i czynnego, koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej, pamięci, myślenia oraz kształtowanie aktywności twórczej i umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną).